فوم

فوم چیست ؟
یک ترکیب شیمیایی پلیمری است که خود مشتمل بر سه نوع است :
۱– فوم های پلی یورتان (Polyurethane)
۲– فوم های پلی اتیلن
۳فوم های پلی استایلن (یونولیت )
کاربرد فوم نوع دوم و سوم بیشتر به عنوان عایق های حرارتی، صوتی ، نیز ضربه گیر و….. به کار میرود.
در صنعت مبلمان و دکوراسیون از فوم های نوع اول یعنی پلی یورتان استفاده میشوداین دسته از فوم ها خود در دو نوع وارد بازار میشوند فوم گرم و فوم سرد .
فوم گرم :
علت نامگذاری فوم گرم نوع ساخت آن هست که در دمای بالای کوره پخته می شودفوم گرم نسبت خاصیت بارز فوم گرم سفت بودن آن هست که البته این خاصیت به مرور بر اثر استفاده کم می شود و فوم نرم تر می شودخاصیت ارتجاعی فوم گرم به مرور کمتر می شود و بعد از چند سال به قول افت میکند و اصطلاحا جا می اندازد.
فوم سرد :
یکی از انواع فوم های پلی یورتان می باشد که در صنعت شاخه خاصی از آن به نام فوم سرد شناخته می شودهمچنین در طبقه بندی فوم های پلی یورتان از نظر ساختار سلولی، فوم سرد در طبقه فوم های سلول باز جای می گیردنامگذاری فوم سرد هم به دلیل استفاده از حرارت غیرمستقیم یا دمای کم، در مراحل ساخت می باشد، دمای کم فرصت بیشتری برای شکل گیری مولکولهای این فوم می دهد و به همین دلیل حالت ارتجاعی این فوم نسبت به فوم گرم بیشتر بوده و به طور ملموسی نرم تر از فوم گرم می باشد.
در فوم سرد، ساختار سلول های درون فوم باز بوده و با یکدیگر ارتباط دارند به گونه ای که در هنگام اعمال فشار بر این نوع فوم، هوای موجود در درن سلول ها جابجا شده و این خاصیت موجب انعطاف پذیری و نرمی فوم پلی یورتان می گرددپس از برداشته شدن فشار از روی فوم دوباره از طریق مجاری باز سلولی هوا به درون فوم بازگشته و فوم به حالت قبل از اعمال فشار خود باز می گرددفوم های سرد در مقایسه با فوم گرم طول عمر بیشتری دارند و دچار افت یا از دست دادن خاصیت ارتجاعی خود نمی شوندباور نمی کنید به صندلی اتومبیل خود دقت کنیدصندلی اتومبیل ها از جنس فوم سرد هستند که با گذشت چندین سال شاید فقط نیاز باشد روکش های آن تعویض شود.
فوم ها معمولا در اندازه های مختلف (ضخامت)مانند ۱۰، ۱۳ و یا ۱۵ سانتی متری به بازار عرضه میشوند.بنابراین برای ساخت دسته های مبل، قسمت های نازک و ظریف یک مبل با توجه به ضخامت فومها نمی توان از فوم استفاده کرد (در این قسمت ها از اسفنج های نازک استفاده میشود).
همچنین قالب فوم ها میتواند ساده (تختیا محدب (عدسی)‌باشددر قالب ساده هردو طرف فوم تخت است اما در قالب محدب یک طرف فوم تخت و یک طرف دیگر آن به صورت محدب است.
قالب محدب یا عدسی فوم معمولا در جاهایی که برجستگی نیاز باشد استفاده می شود مانند نشیمنگاه مبلمان، البته در برخی مدل های مبلمان و نه همه آنها چنین تیکنیکی می تواند موثر باشد.
انواع فوم چیست؟
1-فوم پلی یورتان :
پلي یورتان يك پليمر ترموست Thermoset ميباشد كه از تركيب متيلن دي ايزوسانات با پلي اول ها و برخي  افزودني هاي شيميایی ديگر پديد مي آيد.
با انتخاب اين افزودني ها و تغيير شرايط شيميايي و فيزيكي فرايند واكنش، مي توان خواص  گوناگوني را براي كاربردهای متنوعي به وجود آورد. همين ويژگي پلی اورتان باعث گسترش كاربرد آن  در بخشهای مختلف زندگی  شده است. اين پليمر به دليل hygienic بودن به فرم الستومر در ساخت روكش های مخازن، نقاله ها و بسته بندي در صنايع غذايي و دارويی، ساخت دستكش ها، پوشش ها و ساير تجهيزات جراحی و اتاق عمل، قلب و ساير اعضای مصنوعی و… كاربردهاي فراواني دارد. همچنين  شكل اسفنجی آن در توليد مبلمان ، تخت خواب، موكت و كفپوش و … به صورت گسترده استفاده مي شود. در صنايع اتومبيل نيز از فوم نرم (flexible foam) و فوم اينگرال (Integral skin foam) در ساخت قطعات تريم داخلي خودرو نظير صندلي ها، قربيلك فرمان، دستگيره ها و … و به صورت structural foam در ساخت قطعاتی نظير سپر خودرو استفاده مي شود. امروزه رنگها و پوششهای ضد خوردگی پلی اورتان نيز با توجه به عمر و دوام بسيار بالای آنها گسترش بسياری يافته اند.
2-فوم پلی اتیلن:
فوم پلی اتیلن ترکیبی است از پلی اتیلن فشرده و حباب های ریز هوا که به دلیل داشتن خاصیت تراکم سلول بهترین ایزولاسیون و عالی ترین عایق برودت، حرارت، رطوبت و صدا می باشد. فوم در دمای 35- تا 90+ درجه سانتیگراد قابل استفاده بوده و در مقابل عوامل مخرب شیمیایی و فرساینده محیطی مقاوم بوده و ضد رطوبت می باشد و از نفوذ آب جلوگیری می نماید. ورق های فوم پلی اتیلن ،به عنوان عایق حرارتی ، صوتی ورطوبتی در دیواره، سقف وکف ساختمان ها به منظور ممانعت از انتقال صدا ورطوبت از طبقات و یا واحدها به یکدیگر استفاده می شود.
امروزه این محصول به دلیل راندمان بالای ایزولاسیون، کیفیت ودوام بالا، خاصیت ضدآب بودن، مقاومت شیمیایی بالا، قیمت مناسب، سهولت نصب، سهولت حمل ونقل وعدم آلوده سازی محیط زیست جایگزین سایر عایق های رایج گردیده است.
پلی فوم علاوه برعایق نمودن ساختمان دربرابر اتلاف انرژی، یک عایق صوتی و پوششی مناسب برای قسمت های مختلف بنا می باشد.
این محصول به صورت متالیز شده همراه باروکشی از آلومینیوم ویاسایر فلزات، به منظور پوشش نماها ویا سقف سوله ها، بسیار مناسب ومقرون به صرفه می باشد.
3-فوم پلی استایرن(یونولیت) :
یونولیت یا پلاستوفوم ماده ای سفید رنگ و عایق رطوبت و صدا  است که اولین بار توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم برای ساخت پل های شناور روی آب ساخته شد. فوم پلی استایرن یکی از فراورده های صنایع پتروشیمی بوده و شکل ظاهری آن از بلور های ریز تشکیل شده است که در مجاورت فشار و بخار منبسط می گردد.
بلوك هاي يونوليتی «پلی استايرن» مدتي است كه براي ساختمان سازی در کشور و در آپارتمان هاي بلند به دليل سبكی و كم هزينه بودن مورد استقبال انبوه سازان قرار گرفته است.
اين بلوك ها در دو نوع «قابل اشتعال» و «غير قابل اشتعال» در بازار عرضه می شوند. وزن هر قطعه بلوك سيماني كه در ساختمان سازي به كار مي رود، ۱۵ كيلوگرم است، در حالي كه وزن بلوك هاي يونوليتی بسيار ناچيز است و تا اندازه بسيار زيادي موجب پايين آوردن وزن ساختمان مي شود. با وجود پوشش نسوزی كه زير و روی اين بلوك را محصور كرده است، در صورت آتش سوزی در ساختمان، اين بلوك ها تنها تا ۲۰ دقيقه تاب مقاومت در برابر حرارت را دارند. ايمنی اماكن مسكونی در برابر حريق و حادثه از جمله مواردی است كه بايد از نظر ايمني شهری مورد توجه قرار گيرد. در ايمنی يك ساختمان موارد زيادی نقش دارد كه مي توان به مصالح به كار رفته در آن به عنوان يكي از مهم ترين موارد اشاره كرد.
بلوك های «پلي استايرن» به دليل سبكی وزن خود، وزن نهايي ساختمان را كم مي كنند، به همين دليل در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گيرند. بلوك هاي مذكور نقش باروری ندارند و به همين دليل در برابر زلزله ايمن هستند. اما اين بلوك ها، در برابر آتش به راحتی حجم خود را از دست مي دهند و تنها اشكال اين بلوك ها، كمي مقاومت در برابر حرارت و شعله وری آنها است.