ساندویچ پانل پلی یورتان

فوم پلی یورتان ساندویچ پانل
فوم پلی یورتان
فوم های پلی یورتان فوم های سبکی هستند که در شرایط خاص و در حضور کاتالیزورها تولید می شوند . پلی یورتان از ترکیب شدن پلی یول و ایزوسیانات به وجود می آیند و به دلیل بسته بودن بیشتر خلل و فرج های آن ها عایق های حرارتی مناسبی برای ساندویچ پانل ها می باشند .
ساندویچ پانل پلی یورتان از دو لایه ورق تشکیل شده است که هسته ساندویچ پانل را پوشش می دهند و مانند سایر ساندویچ پانل ها در سقف ها و دیوارها به کار برده می شوند و عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی به شمار می آیند و بهره وری انرژی دو برابری و همچنین خواص مکانیکی و حرارتی آ ن، آن ها را در رده ی بهترین ساندویچ پانل ها قرار داده است .
از ساندویچ پانل با فوم پلی یورتان می توان با تغییر خواص عایق در موارد گوناگون از قبیل ایجاد قابلیت ارتجاعی و لاستیکی و تبدیل کردن فوم های سخت به عایق های عالی و ایجاد پوشش با خاصیت ضد خورندگی استفاده کرد.
فوم های پلی یورتان تا دمای 100 الی 110 درجه مقاوم می باشند و استحکام خود را از دست نمی دهند ولی بالاترین دمایی که پلی یورتان در آن عملکرد دارد 70 تا 80 درجه سانتی گراد می باشد و در دانسیته 40 تا 42 کیلوگرم در هر متر مکعب به مقاومت حرارتی خوب و مطلوب می رسند.
ساندویچ های پانل با فوم پلی یورتان به دو نوع پایه پلی استر و پایه پلی اتر تقسیم بندی می شوند:
مزایای و خواص ساندویچ پانل با فوم پلی یورتان
ساندویچ پانل های با فوم پلی یورتان به دلیل وزن بسیار کم داشتن وسبک بودن به راحتی قابل اجرا می باشند و نصب آن ها آسان می باشد و همچنین خاصیت ضد آب بودن آن ، آن ها را در برابر رطوبت و بارش باران و برف مقاوم می کند و باعث می شود مایعات جذب نشوند .
ساندویچ پانل های پلی یورتان بسیار مقاوم می باشند و دوام و عمر بالایی دارند . در برابر حشرات مقاوم می باشند وبه وسیله آن ها خورده نمی شوند .
هزینه ی ساندویچ پانل ها با فوم پلی یورتان بسیار پایین می باشد.
ساندویچ پانل های با فوم پلی یورتان در برابر آتش مقاوم می باشند و فوم های پلی یورتان استفاده شده در ساندویچ پانل ها در سه کلاس b1 که به آن فوم پلی یورتان خود خاموش شونده سریع یا نسوز گفته می شود و کلاس b2 که به آن فوم پلی یورتان خود خاموش شونده یا کند سوز و کلاس b3 که به آن فوم پلی یورتان با شعله پذیری معمولی گفته می شود دسته بندی می شوند و به دلیل ساختار آلی فوم پلی یورتان ، ساندویچ پانل های پلی یورتان شعله پذیری بالایی دارند .
نوع دیگری از فوم های پلی یورتان نیز وجود دارد که به فوم پلی ایزوسیوناریت pir معروف می باشند و در مقابل شعله و آتش بسیار مقاوم می باشد و نمی سوزند و به آن فوم پلی یورتان نسوز گفته می شود .
از دیگر مزایای مفید ساندویچ پانل با فوم پلی یورتان ظاهر مناسب و تنوع رنگی بالای آن می باشد و علاوه بر این در فوم های پلی یورتان که به عنوان عایق به کاربرده می شود باکتری ها نمی توانند رشد وتکثیر پیدا کنند وبنابرین مقاومت فشاری بالای آن نیز باید در نظر گرفته شود که مزیت مهم دیگر آن ها می باشد .
ساندویچ پانل ها قابل شستشو می باشند و قابلیت انعطاف پذیری بالایی برای استفاده در طرح های گوناگون دارند .
ساندویچ پانل های پلی یورتان سقفی معمولا دارای ساختار ذوذنقه ای می باشند و به این دلیل این گونه طراحی و اجرا می شوند که نزولات آسمانی از قبیل باران و تگرگ و برف به راحتی از روی آن بریزند و در سقف جمع نشوند .
ساندویچ پانل های پلی یورتان ساختارهای نر و ماده دارند که این ساختارها مختص خودشان می باشد و باعث درزگیری بهتر سازه و همچنین موجب کاربرد راحتر و آسانتر آن ها در هنگام نصب می شود .
در ساندویچ پانل با فوم پل یورتان نوع ورق به کار رفته و همچنن تعداد عاج ها یی که در آن استفاده می شود و همچنین گام های به کار رفته در آن بر مقاومت فشاری و تحمل بار آن ها تاثیر دارند و معمولا در این نوع ساندویچ پانل ها ضخامت ساندویچ پانل ها زیاد مهم نمی باشد و تاثیر آن چنانی ندارد .